Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

Političke stranke

Viši kreditni rejting Hrvatske pospješit će razvoj Sisačko – moslavačke županije

Celjak: Očekujemo značajna ulaganja u narednom razdoblju

Županijski odbor HDZ-a Sisačko-moslavačke županije predstavio je prilike koje donosi novi kreditni rejting Hrvatske, koji je u petak agencija Fitch podigla iz “BBB-“ na “BBB”, uz pozitivne izglede. To je najbolji rejting u povijesti Hrvatske jer je posebno istaknut napredak u pripremama za članstvo u eurozoni i snažan oporavak gospodarstva od pandemijske krize.

Kreditni rejting “BBB” uz pozitivne izglede važan je za privlačenje investitora, a mi u Sisačko-moslavačkoj županiji očekujemo značajna ulaganja u narednom razdoblju. Vlada RH na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem od 2016. odgovorno upravlja javnim financijama, te se država zadužuje po najnižim kamatama u povijesti, što omogućuje plasman novca po nižim kamatama gospodarstvu i građanima” – izjavio je predsjednik ŽO HDZ-a SMŽ, župan Ivan Celjak.

Uz prednosti ulaganja na području Sisačko-moslavačke županije, poput 70% bespovratnih sredstava za male poduzetnike, 60% za srednje i 50% za velike, Sisačko-moslavačka županija će iduće godine u suradnji s HBOR-om i HAMAG-BICRO-om osigurati beskamatne kredite za sve investitore koji planiraju ulagati na području županije, bez obzira imaju li sjedište na području županije ili ne – ključno je mjesto investicije.

Zajedničkom suradnjom osigurat ćemo beskamatne kredite za investicije u osnovna i obrtna sredstva za mikro, male i srednje poduzetnike, obiteljska poljoprivredna gospodarstva, zadruge i ustanove. Želimo osigurati povoljnu ulagačku klimu, poticajnije poslovno okruženje i veću zaposlenost” – izjavio je Celjak.

Ove godine je u Hrvatskoj promet u trgovini na malo u 9 mjeseci veći za 13,2 posto, raste industrijska proizvodnja, sektor izvoza, sektor građevinarstva, turizam i sve što se odnosi na osobnu potrošnju. Sisačko-moslavačka županija dobiva svu potporu Vlade RH da prati ove trendove, a u samoj Županiji se provodi racionalizacija.

Od trenutka preuzimanja dužnosti u Sisačko-moslavačkoj županiji odgovorno se odnosimo prema financijama. Zatekli smo manjak od 51 milijun kuna, mjesečne prihode od 6,3 milijuna kuna i mjesečne rashode koje se odnose samo na kredite i dio materijalnih troškova koji se vežu na prava zaposlenika od 7,4 milijuna kuna. U vrlo kratkom vremenskom razdoblju, isključivo racionalizacijom poslovanja, uspjeli smo od sredine lipnja do kraja rujna smanjiti manjak za čak 18 milijuna kuna. Uz pomoć Vlade RH i 180 milijuna kuna koje je Vlada dodijelila, Sisačko-moslavačka županija te mnogi gradovi i općine s potresom pogođenog područja moći će krenuti s projektima obnove zgrada iz područja obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva, jer unatoč velikim štetama, sustav mora funkcionirati, škole raditi, bolnice pružati zdravstvene usluge kao i domovi za starije i nemoćne pružati skrb korisnicima. ” – dodaje Celjak.

Kad se tome pribroji pomoć od 100 milijuna kuna koje su jedinice dobile na početku godine, dolazimo do iznosa od 280 milijuna kuna izravne pomoći države u proračune županije, gradova i općina s potresom pogođenog područja. Iznimno je velik broj neuporabljivih i oštećenih objekata u vlasništvu Županije, no unatoč tome, uspjeli smo osigurati pohađanje nastave, dostupnost zdravstvene zaštite i usluga s područja socijalne skrbi.

Od početka COVID krize do danas, Vlada RH je za zaštitu zdravlja i hrvatskog gospodarstva izdvojila oko 40 milijardi kuna. Na području SMŽ, za oko 3000 poslodavaca dodijeljeno je mjera za gotovo 15.000 zaposlenika, koje su iznosile oko 300 milijuna kuna. Također, na području Sisačko-moslavačke županije zaposleno je oko 1800 ljudi više nego u 2019. godini.

Temelj gospodarskog oporavka i napretka za budućnost Hrvatske i naše županije su europski izvori, na raspolaganju nam je u idućih 10 godina čak 30 milijardi eura. Velik dio tih sredstava doći će i u našu županiju. I mi smo spremni na povlačenje istih. Pripremamo projekte od kojih će stanovništvo naše županije imati neposrednu korist, posebice u dijelu jačanja gospodarstva. Osim sanacije posljedica potresa koja su nam prioritet, u suradnji s Vladom RH osiguravamo gospodarsku obnovu i razvoj koji je temelj za ostanak ljudi na našem području“ – zaključio je Celjak.

Još vijesti

Sisak

Od 23. studenoga ove godine pacijentima je dostupno snimanje ortopana u Općoj bolnici “Dr. Ivo Pedišić” Sisak, ali i posve suvremene metode 3D snimanja...

VIJESTI

Božićno raspoloženje zavladalo je i u timu Poduzetničkog inkubatora PISMO. Zato su mjesec darivanja započeli gaming adventskim kalendarom na svojim društvenim mrežama, facebooku i...

SMŽ

Razvojna agencija SIMORA priključila se nacionalnoj organizaciji “Dana otvorenih vrata EU projekata” organiziravši program nazvan “Zelena vrata Simore” na kojem su prikazani projekti koje...

VIJESTI

Nakon što je 26. studenoga 2021. godine potvrđen jedan slučaj visoko patogene influence ptica podtipa H5N1 u domaće peradi na gospodarstvu smještenom u Starom...

Copyright © 2021 Quirinus Portal Sva prava pridržana.