Budimo povezani

Hej, tražiš nešto?

Sisak

SORRY, KRISTINA Stiže najavljena isprika sisačkoj gradonačelnici zbog emitiranja poznatog serijala

Kristina Ikić - Baniček / Foto: Facebook / hnd.hr

Sramota da je netko takav bio predsjednik udruženja novinara cijele županije! Sramota sebi, ali i cijeloj novinarskoj profesiji!

– napisala je na svojoj Facebook stranici sisačka gradonačelnica Ikić – Baniček

Nakon potpunog smirivanja uzavrele, pomalo i agresivne atmosfere oko objave Novinarskog vijeća časti HND-a o izbacivanju naše urednice Karmen Valente iz članstva te organizacije te poziva na javnu osudu našeg medija i direktora zbog emitiranja poznatog tragisatiričnog serijala “Padaj silo i nepravdo”, došlo je vrijeme za najavljenu ispriku sisačkoj gradonačelnici Kristini Ikić – Baniček.

Krenimo redom.

Tragisatirični serijal “Padaj silo i nepravdo” osmislili smo i emitirali tijekom travnja i svibnja ove godine. Kroz serijal smo na satiričan, inovativan i duhovit način obradili neka već općepoznata događanja u gradu Sisku i sisačkoj gradskoj upravi. Spomenuli smo manji dio afera u kojima su glavni akteri gradonačelnica Siska Ikić – Baniček i njoj bliske osobe, u poslovnom ili političkom smislu.

To se sisačkoj gradonačelnici nikako nije svidjelo pa nas je, vjerojatno među ostalim adresama kojima se požalila, prijavila i Novinarskom vijeću časti čuvenog Hrvatskog novinarskog društva. Nakon dugog vijećanja, vijeće časti reklo je svoje – Karmen Valentu brišu iz članstva, a direktor i medijska kuća zaslužuju javnu osudu.

Zbog laganja i pljuvanja po gradonačelnici Siska Hrvatsko novinarsko društvo (HND) iz članstva izbacilo svoju bivšu predsjednicu podružnice u SMŽ Karmen Valentu, inače urednicu jednog opskurnog radija. Za obitelj Merzel HND je zazvao NAJOŠTRIJU JAVNU OSUDU zbog kampanje difamiranja radi “financijskog interesa”!

– piše opskurna Facebook stranica Smž Infovijesti, autor je nepoznati netko
Facebook objave stranica Kristina za Sisak i Smž Infovijesti

U sljedećih pet točaka pokušat ćemo vam pobliže pojasniti o čemu se točno tu radi. Odmah se ispričavamo onima kojima je to savršeno jasno.

1. Karmen Valenta je samo čitala prvih nekoliko epizoda serijala, nije napisala niti jednu rečenicu

Iako je ta činjenica i spomenuta u samom serijalu, valja ju ponoviti. Naime, Karmen je samo “posudila glas” za snimanje serijala “Padaj silo i nepravdo”. Nakon vulgarnog, divljačkog napada na njezinu obitelj putem komentara na društvenoj mreži, Karmen Valenta se potpuno zgrožena odlučila povući.

Karmen je preko 30 godina u medijskom poslu, od kojih je osam godina izborom kolega bila na čelu županijskog HND-a. U to vrijeme a i danas, taj ogranak je jedini u Hrvatskoj koji je izdao županijski Leksikon novinarstva. Dobitnica je brojnih državnih nagrada, neke je dodijelila struka, a neke razne asocijacije s kojima je uspješno surađivala. Općenito govoreći, teško je u našem okruženju pronaći osobu iz javnog i političkog života s kojom Karmen Valenta nije ostvarila suradnju, kroz novinarski posao ili moderirajući brojna događanja na području grada Siska i cijele županije.

S Gradom Siskom ili točnije gradonačelnicom, ta suradnja ide malo teže. Kristina Ikić – Baniček već godinama za naš medij ne daje izjave, ne prihvaća pozive za gostovanje u emisijama, ne odgovara na novinarske upite, a ono što građane izuzetno smeta – ne odgovara ni na njihove upite u našoj emisiji Centrifuga, koju također uređuje i vodi Karmen Valenta.

Znamo da u tome nismo jedini, i drugi nepoželjni mediji mogu potvrditi identično.

Sve navedeno znaju i kolege iz Novinarskog društva, a da su htjeli mogli su znati i više. Pretpostavljamo da su bar donekle upoznati i s činjenicama iz narednih točaka, stoga je apsolutno neopravdano, čak i sramotno, što se famozno Vijeće časti odlučilo na ovakvu kontroverznu odluku. Urednica Valenta je primila desetke poziva kolega iz brojnih redakcija, od toga veliki broj i onih izvan granica naše županije, koji naprosto ne mogu shvatiti ovaj čin novinarske strukovne organizacije.

2. Što u serijalu nije istinito i već nekoliko puta ranije problematizirano?

Sve navedeno u ovom tragisatiričnom serijalu je potpuno istinito i novinarski problematizirano kroz priloge i članke poštovanih kolega iz redakcija drugih elektroničkih ili tiskanih medija. Lokalni mediji su uglavnom o tome šutjeli.

U serijalu smo obradili te iste teme iz našeg lokalnog kuta gledanja i to na satiričan, odnosno tragisatiričan način, baš poput nekih drugih kolega o nekim drugim temama, a koji su čini se u većoj milosti Novinarskog društva.

3. Tijekom emitiranja serijala dobivali smo brojne nove informacije

Na adresu naše redakcije te kroz neformalne razgovore, od početka emitiranja serijala dobivali smo i nove informacije o raznim nepodopštinama u sisačkom gradskom sustavu. Također, često su nam se javljali građani koji su na svojoj koži osjetili nepravdu ili svjedočili raznim prekršajima od strane vladajućih gradskih struktura.

Te navode nismo obradili u serijalu jer nisu bili do kraja potvrđeni. Sada za neke od njih imamo jasnije informacije, tako da ćemo ih u narednom razdoblju dodatno istražiti.

4. Povreda ravnopravnosti i naknadno povučena ostavka predsjednika sisačkog gradskog parlamenta

U prilog potpunoj objektivnosti našeg serijala govore i dvije važne činjenice koje su se zbile u proteklih mjesec dana.

Prvo, bivši ravnatelj Josip Mrgan, koji je s čelne funkcije ŠRC-a otišao u potpunoj tišini, zbog nepuštanja hokejaša HK Siscije u Ledenu dvoranu zaradio je optužnicu kojom ga se tereti za povredu ravnopravnosti, a potom je uz svoje suradnike i dodatno osumnjičen za isplatu lažnih putnih naloga.

Drugo, aktualni predsjednik sisačkog Gradskog vijeća je u svojoj naknadno povučenoj ostavci, čiji sadržaj smo ekskluzivno objavili, razotkrio stvarno stanje u sisačkom gradskom sustavu te progovorio o katastrofalnom načinu vođenja Grada Siska.

O prvoj činjenici smo jasno govorili u jednoj od epizoda serijala, a navodima predsjednika Bojana Dadasovića smo se tada “proročanski” bavili kroz cijeli serijal.

Josip Mrgan i Kristina Ikić – Baniček / Foto: Sisak, Hrvatska i svijet – 24

5. Da smo osmislili serijal o nekim drugim temama i ljudima, možda bi zaslužili i nagradu

U našem društvu prema kriteriju nekih postoje ljudi i teme o kojima je prihvatljivo pripremati razne više ili manje duhovite, ponekad i podle objave, čak i kad ti isti uradci nisu potpuno istiniti. Tu skupinu je prema tim istim kriterijima dozvoljeno čak i mrziti, a posebno je popularno slobodu govora potvrđivati upravo na tim temama i pojedincima.

S druge strane, o nekima je gotovo “zabranjeno” progovarati i onda kad se služiš samo s istinom. Tu sloboda govora i novinarsko propitkivanje nisu dobrodošli, a pogotovo se pritom ne smije upotrijebiti format koji aferama i manama jedne vladavine zabavlja publiku.

Da smo znali odabrati stranu, moguće da bi sada zahvaljivali na brojnim nagradama za naš uspješan projekt.

Na kraju, ali zato najvažnije.

“Gradonačelnice Ikić – Baniček, vaš način vođenja Grada Siska, manjkavost vaših odluka, umiješanost u razne afere, loš izbor ključnih ljudi Grada s često kratkim rokom trajanja, brojne nazovimo ih nespretnosti u upravljanju gradskim sustavom i gradskom imovinom te još mnogi nestašluci vaših bliskih suradnika, razlozi su emitiranja našeg tragisatiričnog serijala.

Ispričavamo se ako ste neke dijelove serijala shvatili kao osobni napad, uistinu nam to nije bila namjera. Vama Kristina, želimo sve najbolje. Kao i svim ostalim akterima nekih budućih serijala. Misao vodilja tog uratka je isključivo vaše, po mnogima diskutabilno, obnašanje funkcije gradonačelnice.

Naprosto nismo mogli, a duboko vjerujemo niti smijeli prešutjeti samo mali dio onoga što kod sve većeg broja Siščanki i Siščana izaziva osjećaj nepravde, razočaranja i besperspektivnosti, a rezultat je vaših poteza i propusta.

Građane, što je potpuno opravdano, daleko najviše pogađa nepotizam, korupcija i kriminal svake vrste. Sada kad se optužnicama, kaznenim prijavama i glasinama o svjedočenjima pravosudni obruč oko gradskog sustava sve značajnije steže, te usput dolazeći do drugih šokantnih otkrića, ovim putem moramo najaviti da bez obzira što po svemu sudeći gradska vlast neće još dugo potrajati, u objektivnom i potpuno istinitom prenošenju ključnih informacija do javnosti nas ne može ništa zaustaviti.

Ni još stotinu odluka raznih kompromitiranih vijeća časti, ni pisuckanja loše skrivenih autora na raznim opskurnim stranicama, a ni svakojaka uvredljiva laprdanja i lupetanja raznih umiješanika, također često skrivenih iza lažnih imena i nadimaka.

Slijedit ćemo tragove, slušati, pitati i pisati.”

Još vijesti

Sisak

Od 23. studenoga ove godine pacijentima je dostupno snimanje ortopana u Općoj bolnici “Dr. Ivo Pedišić” Sisak, ali i posve suvremene metode 3D snimanja...

KORONAVIRUS

Iz Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije izvjestili su o planu cijepljenja . Sutra , u petak, 03. prosinca cjepljenje će se provoditi u...

Sisak

Zaposlenici sisačke Osnovne škole 22. lipnja dobili su novu kolegicu. Ovo ne bi bila nikakva posebna vijest da se ne radi o zaručnici šefa...

Copyright © 2021 Quirinus Portal Sva prava pridržana.