Mladi nisu problem u Gradu Kutini, mladi su potencijal ovog grada. Ali, nedostaje jedna kockica. Problem je što mladi nemaju prostor gdje bi iskazali svoju kreativnost, provodili vrijeme i organizirali razne događaje. Rečeno je to na javnoj raspravi o prijedlogu projekta – Društveno kulturni centar „Kockica“.
Gradsko vijeće Kutine odlučilo je kako će prostor u zgradi u Ulici Hrvatskih branitelja 2, popularnoj kockici ustupi na korištenje Savjetu mladih i udrugama mladih.
Projekt uređenje Kulturno društvenog centra Kockica pripremila je Razvojna agencija Mrav u okviru programa „Prostori (su)djelovanja“ Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
Mladi u Kutini nemaju mogućnost izražavanja i korištenja prostora za svoje aktivnost. Na to su javno upozorili i taj je problem prepoznao Savjet mladih i Gradsko vijeće Kutine. Maja Jankoska iz RA Mrav predstavljajući projekt dodala je kako su se mladi zbog toga distancirali od društvenog angažmana. Maja Jankoska dodala je kako je cilj uređenja prizemlje Kockice za klub mladih poboljšanje uvjeta za mlade, poticanje aktivne participacije relevantnih udruga mladih i za mlade, kao i ostalih građana, institucija te dionika lokalnog razvoja u području sadržaja za mlade.
Društveno kulturni centar Kockica otvorit će prostor za mlade, ali i javnosti za društveni i kulturni život te će se tako izgrađivati uključenost građana u podizanje kvalitete življenja u gradu.
Gradonačelnik Kutine Andrija Rudić naglasio je kako je Društveno kulturni centar Kockica dio projekta integriranog razvoja pod nazivom „Zona kreativne energije“ koja obuhvaća i niz drugih aktivnosti društvenog razvoja, kao što je uspostava Centra cjeloživotnog učenja kao lokacije sinergije gradske Knjižnice i čitaonice te Pučkog otvorenog učilišta.
„Program djelovanja za mlade i odluka o osnivanju Kuće mladih u Kutini su usvojene prije više od 10 godina, ali sve je zamrlo zbog određenih problema. Sada tih problema nema i ovaj projekt ima dobre šanse da uspije dobiti sredstva od nacionalne zaklade.“, naglasio je gradonačelnik Kutine te je zaključio „potrebno je da krenemo i da mladima otvorimo vrata i damo mogućnost da iskažu svoju kreativnost i donesu nove ideje i živost u Kutini, a rezultati će doći.“
Sudionici javne rasprave podržali su ovaj projekt i prijedlog osnivanja Kulturno društvenog centra Kockica. Upozoreno je kako taj centar neće biti samo za mlade Kutinčane, jer se dogodio generacijskih pomak i dobna granica mladih do 29 godina pomaknuta je u kasne tridesete.
Kulturno društveni centar Kockica bit će otvoren za sve mlade i one koji se tako osjećaju bez ograničenja i uvjetovanje jer ciljevi centra su: osnaživanje suradnje Grada s organizacijama civilnog društva (OCD) i omogućiti OCD-ima aktivnu i vodeću ulogu na prostoru Grada.
U raspravi je rečeno kako će Grad Kutina nagodinu postaviti kosi krov na zgradu Kockice, a nadzor i upravljanje na Kulturno društvenim centrom Kockica imat će OCD-i i Grad u formi nadzornog odbora. U raspravi se govorilo i o programima i sadržajima Kockice, ali to će biti prepušteno mladima i udrugama mladih i ovisit će o generacijskom interesu.
